Pagina 1 van 1

schama's niet in vorm

Geplaatst: 09 mar 2009, 23:14
door fred
hoi, ik ben fred ,
ik kweek al een paar jaar schamalijsters.
mijn punt is :
ik heb mijn schama's allemaal apart opgekooid. ze zijn (volgens mij ) in goede conditie.
maar niet allemaal, het viel me op dat er 2 bij zijn die wat rustiger zijn , ik heb ze uitgevangen en wat blijkt , ze zijn mager , het borstbeen is echt scherp zichtbaar.
de bak vol voer , eivoer , universeel ,wat meelwormen en pinkies en buffallos .
ze eten wel redelijk en toch mager , de ene laat ook de vleugels iets hangen.
wie kan mij vertellen wat dit kan zijn.

Re: schama's niet in vorm

Geplaatst: 10 mar 2009, 10:31
door Gaai
Als het zou gaan om putters of goudvinken zeg ik meteen megabacterie of coccidiose. Maar bij insecteneters?
Zijn de darmlussen zichtbaar op de buik van de vogels?
Is de buikwand rood?
Een mestonderzoek door de dierenarts zou ik zeker laten uitvoeren.

Re: schama's niet in vorm

Geplaatst: 10 mar 2009, 16:14
door White_Blackbird
Als ik het zo lees denk ik in eerste instantie aan een wormbesmetting.

Ik zou ze in ieder geval eerst even ontwormen(5 ml. Cydectin op 1 liter drinkwater 1 dag geven en na 14 dagen herhalen)
Waarschijnlijk zijn de vogels dan snel weer in conditie. Het bovengenoemd ontwormingsmiddel kent weinig of geen bijwerkingen en kan dus zonder problemen worden gegeven. Ontwormen op gezette tijden bijv. 2 x per jaar is sowieso altijd aan te raden en kan veel problemen voorkomen. Veel lijsterachtigen die langzaam vermageren, de vleugels wat laten hangen en opvallend tam of sloom worden hebben vaak last van spoel of haarwormen. Je kan ook even de buikveren wegblazen om te zien of de darmen en/of lever afwijkingen te zien geven. Is de lever bijv. zichtbaar als donkere vlek, dan moet je gaan denken aan Atoxoplasmose of Coccidiose.

De dierenarts zal hoogstwaarschijnlijk ook de ontlasting van de vogels willen onderzoeken voor hij een diagnose kan stellen.

Re: schama's niet in vorm

Geplaatst: 10 mar 2009, 20:05
door White_Blackbird
Ger schreef: Met zo'n volle bak is het nooit te controleren hoeveel een vogel eigenlijk eet, hij haalt de lekkere dingen er tussen uit en de rest blijft staan en moet je de andere dag weggooien.
Of is die bak voer voor een aantal dagen bestemd?
Nee toch zeker,iedere vogel en zeker insecten- en vruchteneters moeten dagelijks vers voer en fris drink- en badwater krijgen.
Gezien het bovenstaande betoog kan het in veel gevallen raadzaam zijn de vogels ipv. universeel voer, pellets te geven. Er valt dan voor de vogels niks tussen uit te zoeken en ze krijgen bij iedere korrel een compleet voer binnen. Ook hoef je de pellets niet iedere dag te verversen, mits ze op een droge plaats worden aangeboden. Als je erg veel vogels hebt, zoals ik, dan kan het handig zijn om gebruik te maken van van voerautomaten. Ik vul de automaten 1x in de week bij.
Drink en badwater dienen natuurlijk wel dagelijks ververst te worden.